Udržitelná inteligentní výstavba je nutností. Je dřevo materiálem budoucnosti?

Udržitelná inteligentní výstavba je nutností. Je dřevo materiálem budoucnosti?

6.8.2021: Ohleduplnější využívání přírodních zdrojů, snižování uhlíkové stopy a obecně větší respekt k životnímu prostředí je trendem a současně i nutností dnešní doby. Ve stavebnictví se projevuje výstavbou „chytrých“ a zelených budov, které budou dlouhodobě udržitelné. Vstříc tomuto trendu jde i developerská společnost UBM. Ta svými projekty ve střední Evropě včetně České republiky ukazuje příklady dobré praxe.

„Naše současné projekty jsou důkazem, že to s korporátní strategii postavené na hodnotách ´Green – Smart – and More´ myslíme vážně. Principy ESG (Environment – Social – Governance) se staly nedílnou součástí toho, jak vidíme budoucnost výstavby. Udržitelnost (´Green´), výstavba inteligentních budov (´Smart´) a jejich přidaná hodnota (´More´) byly pro nás důležité už v předcovidových časech. Pandemie však velmi urychlila tempo, jakým k těmto hodnotám přistupujeme: nyní jsou pro nás zcela klíčové. Tyto principy řešíme již ve fázi akvizice – například otázkou, zda pro výstavbu projektu můžeme využít dřevo, až po diskuse nad uhlíkovou stopou budovy po celou dobu jejího životního cyklu,“ uvádí Thomas G. Winkler, CEO společnosti UBM Development. Od dubna 2021 je UBM Development oficiálním účastníkem OSN Global Compact – největší celosvětové korporátní iniciativy hlásící se k principům udržitelného rozvoje. Na korporátní úrovni je navíc UBM jednou z prvních společností kótovaných na mateřské vídeňské burze, která založila Komisi ESG na úrovni dozorčí rady.

Dřevo: stavební materiál budoucnosti
Kdo by si myslel, že dřevu jako tradičnímu materiálu pro výstavbu již odzvonilo, velmi by se mýlil. Podle UBM je naopak cestou k ekologické budoucnosti – jen je nutné uvažovat nad jeho využitím jinak než dřív. „Kombinujeme dřevo jako tradiční stavební materiál s inovativními technologiemi. Tím vytváříme budovy budoucnosti s hybridní konstrukcí, kde je dřevo základním stavebním prvkem,“ vysvětluje jeden z jednatelů společnosti UBM Development Czechia Helmut Berghöfer, který odpovídá za projektové oddělení a technickou realizaci staveb. Obecně budovy stále produkují významnou část emisí škodlivého oxidu uhličitého (CO2) – podle informace Evropské komise z října 2020 připadá na budovy cca 40 % veškeré spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů v EU (největší objem z nich představuje právě CO2). „Zatímco výstavba z betonu a oceli spotřebovává spoustu energie a způsobuje emise CO2, využití dřeva jako ekologičtějšího stavebního materiálu vede k jejich výraznému snížení. Každý krychlový metr dřeva využitý v konstrukci budovy na sebe dlouhodobě váže celou jednu tunu CO2. Navíc přináší řadu ekonomických výhod: výstavba z lehkých prefabrikovaných dřevěných modulů minimalizuje dopravu, zkracuje dobu realizace a snižuje náklady spojené s výstavbou přímo na staveništi. To vše znamená, že dřevo je i z ekonomického hlediska zcela konkurenceschopné jiným stavebním materiálům,“ dodává Berghöfer. Pilotním projektem, na němž UBM přenáší svou „zelenou“ vizi o výstavbě ze dřeva z teorie do praxe, je rezidenční areál barany.7 ve Vídni s plánovaným dokončením ve 4. čtvrtletí letošního roku. Komplex se skládá ze 7 identických budov: zatímco 6 z nich se staví konvenčními „masivními“ metodami, jedna má konstrukci ze dřeva. Ve spolupráci s největší rakouskou univerzitou aplikovaných věd (Fachhochschule Campus Wien) zpracovává UBM studii, která na základě porovnání této budovy s těmi konvenčními zanalyzuje dlouhodobé výhody výstavby ze dřeva. Vedle jednoznačně změřitelných ekonomických přínosů (nižší náklady i energetická náročnost) navíc dřevo spoluvytváří velmi příjemnou atmosféru v interiérech.

Timber Pioneer: opravdový průkopník dřevěné výstavby
Pozitivní zkušenosti s dřevěnou budovou v rezidenčním komplexu barany.7 vedly UBM k využití tohoto přírodního materiálu i v segmentu administrativních nemovitostí. Vzniká tak vůbec první dřevěná kancelářská budova ve známé byznysové, finanční a rezidenční čtvrti Europaviertel v německém Frankfurtu nad Mohanem. Osmipodlažní budova (situovaná hned vedle mrakodrapu F.A.Z Tower, jenž je v současnosti největším projektem UBM v Německu), nabídne po svém dokončení ve 2. čtvrtletí 2023 více než 15 000 m2 pronajímatelné plochy. Dřevo tvoří zhruba jednu třetinu celkového pláště budovy (pro 1. – 7. podlaží), což představuje objem 1 500 m3. Díky dřevěné konstrukci se u budovy sníží emise CO2 o 80 %. Vedle hybridní konstrukce s velkým podílem dřeva využívá UBM v objektu řadu digitálních a senzorových technologií. Výsledkem budou flexibilní, inteligentní kanceláře, které sníží náklady na provoz budovy po celou dobu jejího životního cyklu. Neméně pozitivní dopad má dřevo také na prostředí v kancelářích: uživatelé cítí jeho vůni, mohou se jej dotýkat. To má příznivý vliv i na jejich zdraví, duševní pohodu – a tím pádem i produktivitu.

Green & Clean se zapojením hostů: hotel Mercure v Katovicích
Katovice ležící v tradičním slezském hornickém regionu měly v důsledku toho jedny z nejvyšších emisí CO2 v celém Polsku. Nyní se z nich však stává jedno z nejinovativnějších polských měst. K jejich proměně přispívá také UBM projektem hotelu Mercure v ulici Młyńska v centru metropole. Hotel s 268 pokoji, který má být dokončen ve 3. čtvrtletí 2021, staví UBM v souladu s nejpřísnějšími požadavky na udržitelnost. Budova zaujme na první pohled svou rohovou zelenou fasádou, pro níž byly rostliny vybírány speciálně s ohledem na ráz lokality. Na jejich zálivku bude využívána dešťová voda ze speciálních kolektorů. Ultrafialové záření kolem objektu, které je způsobené znečištěním ovzduší, bude snižovat TioCem – speciální cement s fotokatalytickými vlastnostmi. Na střeše bude instalováno fotovoltaické zařízení s kapacitou generovat až 31 227 kWh energie. Ta se ale bude vytvářet i uvnitř hotelu: přemění se v ní např. teplo z kuchyňských odtahových ventilátorů. Také výtahy budou vybaveny systémem rekuperace energie. Na ekologickém provozu se budou moci podílet i samotní hosté: např. využitím energie vyprodukované během spinningu v hotelovém fitness. Využívání získané energie na maximum zajistí speciální řídicí systém, který UBM používá u všech svých hotelových projektů. K naplnění hesla „Green & Clean“ samozřejmě přispěje i široké využití přírodních materiálů (dřevo, korek, plsť, sklo aj.) a v neposlední řadě také stylový recyklovaný nábytek. Projekt, jenž je ukázkovým příkladem, jak zkombinovat udržitelnost, komfort, eleganci a zapojení hostů do ekologických aktivit, již získal prestižní certifikaci LEED Platinum.

Zelená výstavba UBM v České republice
Hodnoty „Green – Smart – and More“ a principy ESG promítá UBM do korporátní kultury i každodenních činností samozřejmě také v České republice. „Udržitelnost je zásadní ve všech projektech, které v ČR realizujeme – od rezidenčních areálů přes kancelářské komplexy až po hotely. Ekologickým přístupem se řídíme už při projektování, následně při výstavbě a poté i při provozu a správě budov. Ať už jde například o ekologické konstrukce, moderní senzorové technologie, energetickou šetrnost či zdravé prostředí uvnitř budov pro komfort a pohodlí jejich uživatelů. Zakládáme si také na neotřelém přístupu k architektuře. V kvalitě jdeme do sebemenších detailů. A nezapomínáme ani na ekologickou mobilitu: od myček kol v našich kancelářských budovách až po nabíječky elektromobilů,“ říká Helmut Berghöfer. Aktuálně realizuje UBM v České republice několik projektů: rezidenční komplex Arcus City v Praze 5-Stodůlkách a pětihvězdičkový lifestylový hotel Andaz Prague v centru Prahy na Senovážném náměstí, který vzniká citlivou rekonstrukcí původního Cukrovarnického paláce. Nedávno UBM zkolaudovala administrativní budovu Astrid Offices v Praze 7 a ve spolupráci se společností Crestyl dokončila bytový komplex Neugraf v Praze 5 na Smíchově.

- tisková zpráva -

Zdroj: www.ubm-development.com/cs/

Autor: UBM Development Czechia