16.4.2021: Ceny bytů především v Praze, ale i dalších velkých městech navzdory propadu ekonomiky dále rostou a nic nenasvědčuje tomu, že si by se tento trend měl v nejbližším období obrátit. Nájemní bydlení tak vlivem rostoucí nedostupnosti vlastního bydlení a nejistoty spojené se strachem ze ztráty příjmů získává na atraktivitě. Reagují na to i developerské společnosti, které se až dosud zaměřovaly převážně na co nejrychlejší prodej postavených bytů.
Nákladné novostavby bytových komplexů ale v případě využití pro nájemní bydlení musí nabízet něco navíc. V silné konkurenci velkého množství bytů uvolněného po výpadku krátkodobých pronájmů způsobeném zastavením turismu jen prosté čtyři stěny nestačí.
Každá krize zrychluje vývoj
„Vlivem aktuální situace a omezujících opatření se mění podoba osobního i pracovního života, trávení volného času a celkově se mění i myšlení a nároky lidí,“ říká Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které má za poslední čtvrtstoletí v portfoliu už více než 10 000 vyprojektovaných bytů a je zodpovědné nejen za byty samotné, ale stále častěji i za okolí bytových domů a jeho přidanou hodnotu. Je pak logické, že se změny projevují ve všech oblastech života a architektura není výjimkou. „Vždy, když navrhujeme projekt, přemýšlíme také nad tím, kdo jsou jeho koncoví uživatelé, co je charakterizuje a jaký mají životní styl. To vše pak musíme v projektu hmatatelně zohlednit. Proto u moderních projektů nájemního bydlení navrhujeme prostory pro společné trávení volného času a setkávání se a další doplňkové služby, které mohou nájemníci využívat. S kvalitním společným prostorem v domech a udržovaným veřejným prostorem venku získává bydlení další užitnou hodnotu a hlavně desítky plnohodnotně využitelných metrů navíc pro každého nájemníka. V dobrém projektu tak každý byt doslova vyroste,“ popisuje architektka.
Jak vypadá moderní nájemní bydlení?
Aktuálně trávíme všichni doma mnohem více času, než jsme kdy byli zvyklí, a je pravděpodobné, že například trend home office přetrvá v poměrně velké míře i po skončení pandemie. Lidé jsou ale ze své podstaty společenští a budou mít stále potřebu se setkávat. Sníží-li se sociální kontakt s kolegy na pracovišti, poroste zájem o společné trávení času s přáteli či v rámci bydliště. Proto je velmi důležité vytváření společných prostor v podobě místnosti pro coworking, společné terasy či dvora, kde je možné se potkat se sousedem, popovídat si, dát si společně kávu nebo oběd, případně si užít večer při společném grilování.
Vlivem pandemie se také významně mění nákupní zvyklosti lidí. Mnohem více se nakupuje na e-shopech, proto jsou součástí návrhů moderních nájemních domů také recepce, balíkovny či Rohlík Pointy, kde si lze objednávky vyzvednout kdykoliv, není nutné se vázat na kurýra a přesný čas doručení. Architekti nezapomínají ani na možnosti pro trávení volného času – součástí domů tak bývají i malá kina či fitness centra nebo stanice pro půjčení tzv. sdílených kol. Prostor dostávají i další technologie, např. nabíjecí stanice pro elektromobily v garážích.
„My architekti fungujeme do značné míry jako vizionáři, protože dům, se kterým začneme dnes na papíře, přivítá první nájemníky v průměru za pět, ale u některých projektů klidně i za deset let. Proto je pro nás velmi důležité sledovat, jakým směrem se vyvíjí naše společnost, jaké trendy panují v zahraničí, a být vždy krok napřed,“ vysvětluje Jana Mastíková.
Příkladem takového vizionářství je například projekt Čtvrť Emila Kolbena I, do kterého architekti ze studia LOXIA před dvěma lety, kdy byl projekt úspěšně zkolaudován, zakomponovali navíc kolárnu a místnost pro mytí kol, kterou mohou při nepříznivém počasí využívat i maminky s kočárky nebo majitelé psů. V ještě starším projektu Kejřův mlýn z roku 2008, pod kterým je studio také podepsané, se do jedné ze zrekonstruovaných budov dokonce umístil společný fitness prostor a sauna. Dalším projektem moderního bydlení je projekt SUOMI Hloubětín, který je aktuálně ve výstavbě, kde jsou v rámci polosoukromých vnitrobloků umístěny piknikové stoly a sousedé se tak mohou sejít, dát si spolu piknik a případně i něco ugrilovat.
Foto: Kejřův Mlýn
Autor: LOXIA
- tisková zpráva -
Zdroj: www.loxia.cz