Jedním z důležitých kritérií, které sledují zájemci o nové bydlení, je architektonická hodnota vznikajících bytových domů.
Jedním z důležitých kritérií, které sledují zájemci o nové bydlení, je architektonická hodnota vznikajících bytových domů.
A právě o architektuře současných rezidenčních projektů jsme hovořili s Ing. arch. Danielem Smitkou (44). Absolvent FA ČVUT v Praze se kromě vedení své architektonické kanceláře věnuje již 18 let také pedagogické činnosti – vede studentský atelier architektury na pražském institutu North Carolina State University, na Fakultě architektury a na Fakultě stavební ČVUT. Jeho kancelář má všestranný záběr. Má za sebou řadu realizovaných návrhů v oblasti občanských i administrativních staveb, bytových a rodinných domů, rekonstrukcí a úprav interiérů. Nás však zajímá především rezidenční výstavba, proto jsme panu architektovi položili několik otázek na toto téma.
Jak hodnotíte současnou úroveň architektury nové bytové výstavby?
Nějaké zjednodušené hodnocení v podstatě není možné. Mezi pražskými projekty jsou razantní rozdíly. Některé rezidenční projekty v Praze jsou na špičkové úrovni, ale nalezneme i řadu bytových domů, které nemají valnou hodnotu.
Každý dům je výsledkem věčného sváru mezi manažerským záměrem developera a architektovou ambicí předat budoucím generacím prostřednictvím své budovy nějakou informaci, nějaké sdělení. Výsledný tvar pak závisí na tom, který z těchto dvou odlišných cílů nakonec převáží. Je to výraz zodpovědnosti developera a projektanta vůči klientovi i společnosti.
Jaké je Vaše krédo při projektování bytových domů?
Žádné nemám. Alespoň ne v tom smyslu jak se ptáte. Pro mne je architektura věcí postoje, odvahy, vůle a zodpovědnosti. V každém projektu se pořadí těchto kritérií mění. Vždy se celkem logicky snažím vytěžit z minima nabízených možností maximum – o tom je vlastně celá architektura.
Pojďme k projektu Rezidence 3D, který je Vaší nejnovějším počinem na poli rezidenční výstavby. Vaše kancelář má za sebou projekty řady obytných domů. Čím je projekt Rezidence 3D výjimečný?
V kontextu současné rezidenční výstavby je to projekt, který má ambici oslovit náročné klienty, kteří vyhledávají opravdovou kvalitu bydlení. Bylo pro mne vítanou výzvou vymyslet tento nový dům na dobré úrovni s kvalitními a komplexními dispozicemi bytů a s fasádami vyladěnými jak po výtvarné, tak po materiálové stránce. Autorem původního návrhu objektu byl jiný architekt. Na základě konzultací a požadavků klienta jsem byl ale vyzván, abych původní návrh poměrně výrazně předělal. Jednalo se zejména o navýšení standardu bytů i fasád jak po plošné, tak i po kvalitativní stránce. Původně bylo v objektu totiž plánováno 42 bytů, které jsme postupně zredukovali na počet 27 při zachování celkové výměry objektu. Věřím, že dispozice bytů budou pro své budoucí majitele maximálně uživatelsky pohodlné.
Jak byste stručně projekt Rezidence 3D popsal?
Jsou to tři abstraktní krémově světlé obytné bloky menšího měřítka, vybíhající ze společné podnože, v které je umístěno zázemí objektu. Architektonické řešení vychází z charakteru území a stávající zástavby, přičemž ponechává dostatek prostoru pro zelené plochy – zabírají polovinu z celkové rozlohy projektu. Z členitosti a sklonu terénu vychází různá podlažnost jednotlivých domů – mají od tří do pěti obytných podlaží. Bude to moderní dům s razantním a jednoznačným názorem na bydlení. Všechny byty mají lodžie, terasy nebo balkony. Některé mají dokonce vlastní vstup přímo ze zahrady na úrovni parteru, a tím se podobají spíše rodinnému typu bydlení se zahradou. Celý areál je oplocený a pod uzavřením, takže se dá předpokládat vysoká kvalita parteru a zahrady, pokud se o ni budou budoucí vlastníci jen trochu starat. Já jsem pro to ve fázi návrhu udělal maximum.
To bylo hodně odborné. Nešlo by to nějak srozumitelněji?
Bude to pěkné bydlení na pěkném místě.
Zdroj: www.rezidence3d.cz