Realitní komora ČR usiluje o stabilizaci realitního trhu

Realitní komora ČR usiluje o stabilizaci realitního trhu

RKČR se, jakožto profesní sdružení realitních kanceláří a makléřů, v uplynulých měsících účastnila jednání pracovní skupiny zřízené při Ministerstvu pro místní rozvoj. Cílem pracovní skupiny bylo, ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem financí, připravit pro Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky analýzu o stavu realitního trhu a navrhnout varianty jeho regulace.

Přestože RKČR považuje analýzu za dobrý stavební kámen pro připravované legislativní úpravy realitního podnikání, opakovaně upozorňovala, že navrhované varianty jsou polovičatým řešením a je nezbytné k problémům realitního trhu přistoupit komplexněji. V tomto smyslu se vyjádřil prezident RKČR Jiří Lorman i na 11. schůzi Podvýboru pro podnikatelské prostředí, která se uskutečnila ve čtvrtek 7. června 2012 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. RKČR zde byla zastoupena nejen svým prezidentem, panem Jiřím Lormanem, ale také panem Milanem Zavadilem, který v RKČR zastává funkci předsedy výkonné rady, a panem Robertem Hanzlem, členem výkonné rady RKČR.

Ze strany RKČR je preferováno dopracování předložené Analýzy a její doplnění o možné varianty způsobů řešení odstranění nerovností, kterou jsou RKČR opakovaně zdůrazňovány (např. v oblasti daňové problematiky, inzertních médií či dotýkající se úvěrovatelnosti bytů v družstevním vlastnictví). Tuto problematiku RKČR souhrnně označuje jako tzv. „registry“ - projekt, který si klade za cíl podpořit kultivaci realitního trhu a který byl ze strany RKČR na schůzi Podvýboru pro podnikatelské prostředí taktéž otevřen.

Na jednání podvýboru RKČR také otevřela dnes velmi aktuální téma nelegálního zaměstnávání. Jelikož od svých členů opakovaně získává zprávy o výsledcích provedených kontrol Státního úřadu inspekce práce, Jiří Lorman uvedl, že cílem RKČR je snaha o nalezení právně čisté formy obchodní spolupráce mezi dvěma samostatnými podnikateli, respektive mezi realitní kanceláří a realitním makléřem. Současně upozornil na relativně dlouhý časový úsek, než Nejvyšší správní soud ve způsobu této spolupráce definitivně rozhodne a tím případně určí její mantinely.

Schůze Podvýboru pro podnikatelské prostředí se zúčastnili také zástupci Asociace realitních kanceláří České republiky. Na rozdíl od představitelů RKČR uvedli, že v tuto dobu nepovažují za zásadní věnovat se problematice nelegálního zaměstnávání v rámci realitního podnikání. Naopak doporučili zaměřit pozornost pouze na projednávání analýzy a návrhy řešení, které obsahuje.

Členové Podvýboru pro podnikatelské prostředí byli ujištěni, že RKČR je připravena se i nadále aktivně podílet při hledání řešení odstraňování současných problémů ovlivňující realitní podnikání a spolupracovat s orgány státní správy. Podvýbor pro podnikatelské prostředí proto mimo jiné RKČR vyzval k vypracování zprávy, která může přispět k dalšímu jednání o legislativní úpravy realitního podnikání.

K tomuto cíli mohou velmi výrazně dopomoci i výstupy, které vzejdou z meetingu zástupců největších realitních kanceláří a sítí a který se uskuteční dne 20. června 2012 v hotelu Chateau st. Havel od 9.00 do 13.00 hodin. Hlavními tématy diskuzního kruhu budou aktuální témata realitního trhu a jeho výsledky budou Podvýboru pro podnikatelské prostředí i dalším dotčeným orgánům státní správy poskytnuty.

Zdroj: www.realitnikomora.cz